A A A
Objavljeno: 
Ponedeljak, Mart 27, 2023 - 16:40

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА ЈЕ РАЗВОЈНА ШАНСА ЦИЈЕЛОГ РЕГИОНА

БЕОГРАД – Предсједник Одбора директора Електропривреде Црне Горе Милутин Ђукановић и извршни руководилац Дирекције за развој и инвестиције Иван Мрваљевић присуствовали су данас у Београду регионалној радионици поводом укључивања регионалних електропривреда у систем ЕТS и коришћења намјенских фондова за финансирање изградње замјенских капацитета.

Циљ радионице, коју је организовала ЈП „Електропривреда Србије“ је препорука за омогућавање интеграције Западног Балкана у тржиште електричне енергије и угљеника ЕУ, побољшање енергетске безбједности и подстрек брзој декарбонизацији цјелокупног енергетског сектора планираним укључивањем уговорних страна из Уговора о Енергетској заједници са западног Балкана у ЕУ ЕТS систем.

 

Предсједник одбора директора Милутин Ђукановић нагласио је значај и важност инвестиција у зелену енергију, и посебно скренуо пажњу на пројекте Солари 3000+, и Солари 5000+.

 

„Црна Гора може бити примјер цијелом региону – јер смо увели национални систем трговине, и одличан начин сарадње са Еко фондом који је успостављен, према ком ми долазимо у ситуацију да практично кредитирамо своје велике пројекте. Ово је развојна шанса региона, зелена енергија: и вјетар и вода, и солари. И регион то треба да гледа као своју шансу, поклапа се са ставовима и стандардима Европске уније, и мислим да можемо да искорачимо у том правцу, поготово што се солара тиче, чак и хидропотенцијала, испред Европске уније. Наравно, водићемо рачуна и нећемо дозволити да извршимо дестабилизацију нашег енергетског система. Строго се придржавамо законске регулативе: скупштина, влада, локалне самоуправе”.

 

Извршни руководилац дирекције за развој и инвестиције Иван Мрваљевић нагласио је да све електропривреде треба да, у сарадњи са надлежним државним органима, раде на стварању услова за увођење ЕТS шеме за трговину емисијама CO2 и задовољењу услова како би се аплицирало за изузеће од CBAM механизма до 2030. године.

 

Како је саопштено на данашњој конференцији, у току је израда нове Директиве ЕУ о ЕТS –у, који је у процесу усвајања у разним институцијама ЕУ. То пружа прилику за законско прописивање одговарајуће, праведне и непристрасне интеграције западног Балкана у европска тржишта енергије, угљеника и финансија.

 

- Декарбонизација енергетског сектора западног Балкана је најмање скупа опција за смањење укупне емисије угљеника и загађења ваздуха у Европи. Инвестиције у одрживу топлоту и електричну енергију на западном Балкану би могле да смање геополитичке тензије и безбједност око забринутости о снабдијевању, унаприједе процесе придруживања ЕУ и подрже транзицију угљарских региона и заједница зависних од угља према одрживој енергији – саопштили су организатори.

 

Брзо укључивање уговорних страна Енергетске заједнице са западног Балкана у механизам ЕУ ЕТS је храбар подухват како би се региону обезбиједиле најбоље доступне технологије и како би биле чврсто интегрисане у европско енергетско тржиште.

 

- План за обезбеђење потпуне интеграције у ЕТС ЕУ уговорних страна Енергетске заједнице са западног Балкана, подстакнуће националне владе да створе оквир који ће подупријети постепени престанак коришћења угља. Овај план мора да мотивише уговорне стране да постепено укину угаљ док напредују ка коришћењу ресурса Секретаријата Енергетске заједнице и повезане административне подршке – речено је данас на радионици у Београду.

 

Безбједна и поуздана енергија која задовољава домаћу потражњу ослободиће велики флексибилни хидроенергетски потенцијал западног Балкана за подршку европском тржишту електричне енергије тамо гдје је то потребно, као обновљиву алтернативу за флексибилност коју тренутно пружа гасно поље Гронинген, а које ће ускоро бити изгубљен.

 

Радионици су присуствовали: Мирослав Томасевић, в.д. директора ЕПС-а, др Владимир Шиљкут, савјетник директора за пословни систем, Драган Влаисављевић, извршни директор за управљање електроенергетским портфељем, Александар Јаковљевић, директор сектора за стратегију, пословни развој и регулаторне односе, Владимир Ђорђевић, директор сектора за кључне инвестиционе пројекте, професор Александар Ковачевић, експерт за енергетику, професорица Данијела Божанић, Милутин Ђукановић, предсједник одбора директора ЕПЦГ, Иван Мрваљевић, извршни руководилац дирекције за развој и инвестиције ЕПЦГ, Анес Казагић, руководилац сектора за стратешки развој ЈП ЕП БиХ, Јовица Влатковић, извршни директор за инвестиције ЕРС, Благој Гајдарџиски, директор за развој и инвестиције АD ESM. 

 

Учесници су договорили и да ће усагласити писмо за Регионални савјет за сарадњу (RCC) југоисточне Европе који се бави питањима Зелене агенде за Западни Балкан.