A A A
Objavljeno: 
Uto, Decembar 17, 2013 - 12:00

Uspješna realizacija projekta

Elektroprivreda Crne Gore je u decembru 2011. godine, počela realizaciju projekta Unapređenje sistema mjerenja u distribuciji“. Nakon dvije godine, planirana dinamika je ostvarena i kod više od 150.000 potrošača ugrađena su nova, multifunkcionalna brojila.

Elektroprivreda Crne Gore je u decembru 2011. godine, počela realizaciju projekta “Unapređenje sistema mjerenja u distribuciji“. Nakon dvije godine, planirana dinamika je ostvarena i kod više od 150.000 potrošača ugrađena su nova, multifunkcionalna brojila, od čega 14.848 na sjeveru, 80.423 u centralnoj regiji i 55.363 u primorskim opštinama. Projektom je planirano da se do 1. maja 2014. godine ugradi 175.000 brojila, a pozitivni rezultati koje daje ovaj projekat, vjerovatno će dovesti i do proširenja projekta i ugradnje dodatnih 80.000 novih brojila. Podsjećamo da su gubici, u onim traforeonima kod kojih su 100 odsto ugrađena nova brojila, znatno niži u odnosu na prosjek prethodnih pet godina i kreću se oko 4 odsto.

„Projekat ugradnje novih elektronskih brojila za daljinsko očitavanje je od strateškog značaja za EPCG, jer će sve prednosti uvođenja ovogog tehnološki modernog koncepta, počev od poboljšanja nivoa usluge za potrošače pa do smanjenja gubitaka na mreži, označiti prekretnicu u radu distributivnog sistema. Realizacija ovog projekta doprinijeće transformaciji mreže EPCG u modernu, energetski efikasniju, sa neophodnim uslovima za trenutno mjerenje potrošnje“, rekao je Stefano Pastori, izvršni direktor EPCG.

Ukupna vrijednost ovog projekta je 43,5 miliona eura, od čega je 35 mil eura finansirano kreditom Evropske banke za obnovu i razvoj.  U maju 2014. godine, skoro polovina potrošača će biti uključena u sistem daljinskog očitavanja i upravljanja tarfinim brojila. To će predstavljati dobru bazu za uvođenje novih servisa, koje ova napredna tehnologija i razvoj tzv. „pametnih mreža“, nude.

„Zadovoljan sam što danas mogu da govorim o jednom od najuspješnijih investicija Evropske banke za obnovu i razvoj koja je dovela Crnu Goru u lidersku poziciju ne samo na Zapadnom Balkanu već i u Evropi. Kada je EBRD počeo razgovore sa EPCG u  2009/2010, jedan od najvećih izazova energetskog sektora u Crnoj Gori bio je visoki nivo gubitaka i potražovanja u distributivnoj mreži. Danas sa ponosom mogu reći, da su postignuti rezultati do sada daleko prevazišli naša očekivanja, i zahvaljujući veoma efikasnom i dobroj organizovanom programu implemetacije od strane rukovodstava EPCG, cjelokupan proces očitavanja u distributivnoj mreži se ubjedljivo približava najboljim međunarodnim praksama“, rekao je Gulio Moreno direktor EBRD-a, naglašavajući spremnost EBRD-a da proširi podršku za instalaciju dodatnih tarifnih brojila.  

Pored EBRD-a, dosadašnjoj uspješnoj realizaciji projekta doprinijeli su i partneri EPCG na ovom porjektu: italijanska kompanija ENEL DISTRIBUZIONE, konzorcijum njemačkog REGIOCOM-a,  poljksog SAKSPOLA i crnogrskog MEZONA, konzorcijum CESI i SEEC i italijanska kompanije E-utile.

„U okviru projekta unapređenje sistema mjerenja u distributivnoj mreži konzorcijum Regiocom-Sakspol-Mezon realizuje proizvodnju mjerno-razvodnih ormara i njihovu ugradnju sa pripadajućim materijalom i radovima na objektima potrošača, a svi učesnici u realizaciji ove investicije mogu se pohvaliti postignutim rezultatima. Za Mezon kao malu crnogorsku kompaniju ovaj projekat je kruna dosadašnjeg rada, a sa druge strane ogromna obaveza i odgovornost. Za uspješnu realizaciju Mezon je povećao broj zaposlenih  za oko tri puta i sada zapošljava 115 radnika, i uključili smo 21 firmu podizvođača sa oko 180 zaposlenih, tako da je na projektu svakodnevno angažovano oko 300 radnika, sve sa prostora Crne Gore.', rekao je Radomir Kovačević, direktor kompanije Mezon.