HE „Piva“ proizvela je, od početka godine, 130 GWh električne energije, 54.6 odsto plana, dok akumulacija raspolaže potencijalom za proizvodnju još 195 GWh energije, što je znatno iznad planiranog nivoa za ovo doba godine. Međutim, s obzirom na nedostatak snijega tokom protekle zime zaočekivati je sporije punjenje pivske akumulacije tokom ove godine u odnosu na prethodnu.
Od 1. januara HE „Piva“ radi u elektroenergetskom sistemu Crne Gore, jer je prestao da važi Ugovor o dugoročnoj poslovnoj saradnji sa EPS-om. Iz ugla elektrane nisu se desile neke bitne promjene u odnosu na rad tokom prethodnih godina. Ono što treba danas istaći u radu elektrane je njeno učešće u tercijalnoj regulaciji koja se ogleda u optimizaciji tokova snage u mreži kao i optimizaciji proizvodnje u sistemu.
Nakon proizvodno rekordne 2013.godine u kojoj su znatna sredstva uložena u modernizaciju razvodnog postrojenja, kao i dalekovodne i sabirničke zaštite te novi kontrolni sistem, u okviru projekta Lot 3 i ova - 38. godina od početka rada HE „Piva“ biće investiciona, s obzirom da se nastavljaju radovi na ulaznoj građevini kroz projekat Lot 4, vrijedni 630 hiljada eura. U susret rekonstrukciji agregata A1, koja slijedi naredne godine, do početka ovogodišnjeg remonta planirana je i modernizacija mosnih kranova u pogonu elektrane.
Podsjetimo, prve kilovat sate HE „Mratinje“, koja je nakon puštanja u pogon nazvana HE „Piva“ isporučila je elektroenergetskom sistemu 28. marta 1976. godine. Taj datum uzet je za Dan HE „Piva“, čija je izgradnja trajala 10 godina uz učešće gotovo kompletne građevinske operative ondašnje Jugoslavije. HE „Piva“ je od samih početaka, pa sve do ove godine funkcionisala u okviru elektroenergetskog sistema Srbije, po osnovu Ugovora o dugoročnoj poslovno-tehničkoj saradnji. Njena osnovna djelatnost je proizvodnja električne energije u vršnom režimu rada, jer ima mogućnost brzog startovanja i sinhronizacije na dalekovodnu 220 kV mrežu.
HE „Piva" sa jednom od najvećih betonskih lučnih brana u svijetu i kompletnim postrojenjem izgrađenim ispod površine zemlje predstavlja i svjetski arhitektonski kuriozitet. Konstruktivna visina betonske brane je 220 m, dok je dužina luka na kruni 268,6 m, a dužina luka u nivou korita 40 m. Debljina brane u osnovi je 36 m, a na vrhu oko 4,5 m.
U HE „Piva“, gdje je dragocjeno iskustvo sticao veliki broj crnogorskih inženjera svih profila, trenutno su zaposlena 104 radnika, koji krajnje odgovorno prilaze svojim radnim obavezama što za posljedicu ima punu pouzdanost hidroenergetskih postrojenja u kanjonu Pive.
Saopštenja za javnost
-
Pokrenuti istorijski projekti za EPCG, Nikšić i Crnu Goru
1 day 12 hours -
POSTOJI LI ZELENA EVROPA BEZ ZELENOG ZAPADNOG BALKANA?
1 week 1 day -
TE PLJEVLJA OBILJEŽILA 42 GODINE POSTOJANJA I USPJEŠNOG RADA
1 week 3 days
Saopštenja iz ostalih kategorija
-
30.10.24
Pokrenuti istorijski projekti za EPCG, Nikšić i Crnu Goru
-
23.10.24
POSTOJI LI ZELENA EVROPA BEZ ZELENOG ZAPADNOG BALKANA?
-
21.10.24
TE PLJEVLJA OBILJEŽILA 42 GODINE POSTOJANJA I USPJEŠNOG RADA
-
21.10.24
О Б А В Ј Е Ш Т Е Њ Е О САЗИВАЊУ XXIX ВАНРЕДНЕ СKУПШТИНЕ АKЦИОНАРА ЕЛЕKТРОПРИВРЕДЕ ЦРНЕ ГОРЕ АД НИKШИЋ
- Home
- Media centar
- Saopštenja za javnost
- He „Piva“ – 38. godišnjica od početka rada
-
-
Solari 5000+ (70MW)
Saznajte više o Projektu i prijavite se
-
List "Elektroprivreda"
List „Elektroprivreda“ donosi aktuelnosti iz Kompanije i crnogorskog energetskog sektora
-
Kontakti za medije
Za sve potrebne informacije obratite se direkciji za odnose sa javnošću
-
Ušteda električne energije
Savjeti za uštedu električne energije.
-